Czy sprzęt jest ważny?

Nurtujące pytanie, ale niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na nie. Dość często w rozmowach z klientami jestem pytany na jakim sprzęcie pracuję. Zdarza się też, że słyszę opinie w stylu - "ale twój aparat robi dobre zdjęcia". Jak to jest więc naprawdę?

To jest ważny, czy nie?

Tak, jest jednym z narzędzi pracy fotografa, ale zdecydowanie nie najważniejszym. To nie sprzęt decyduje o wartości zdjęcia. Droższy, lepszy sprzęt pomoże pracować dłużej, będzie wydajniejszy, pomoże łatwiej zrobić zdjęcia w trudniejszych warunkach oświetleniowych, będzie bardziej odporny na warunki atmosferyczne, ostatecznie będzie bardziej żywotny, co pozwoli na realizację większej ilości zleceń. Ale wszystkie te elementy nie zagwarantują, że zdjęcie będzie dobre. Technicznie będzie ok, ale co z klimatem? Co z opowiedzianą historią, co z uchwyconym charakterem modeli?

To właśnie fotograf decyduje w którym momencie i z jakiego miejsca zrobić zdjęcie, to fotograf buduje dany kadr najpierw w głowie, to fotograf obserwuje wszystko, co dzieje się wokół i reaguje na to. W swojej pracy wielokrotnie używałem sprzętu średniej klasy i choć wiązało się to z pewnymi ograniczeniami technicznymi, to jednak efekt końcowy był taki jak trzeba.

Dlatego też następnym razem jak ktoś z Was zechce powiedzieć do fotografa, że jego aparat robi dobre zdjęcia, to pomyślcie dwa razy 🙂 a jak ktoś z Was chce rozpocząć przygodę z fotografią, to nie popadajcie w spiralę zakupów, zainwestujcie ten czas i środki w naukę rzeczy niezależnych od sprzętu, jak kompozycja, teoria kolorów, czy światłocienia. Wyjdziecie na tym lepiej!

Fotograf%20Radzy%C5%84%20Podlaski%20Lublin%20%C5%81uk%C3%B3w%20Parczew%20hrpstudio-blog-%200008_Portfolio Fotograf%20Radzy%C5%84%20Podlaski%20Lublin%20%C5%81uk%C3%B3w%20Parczew%20hrpstudio-blog-%206D

Poprzedni post Następny post